Najpopularniejsze zabytki we Wrocławiu

Najpopularniejsze zabytki we Wrocławiu

Wrocław jest tyglem kulturowym. Mieszają się tu wpływy niemieckie, czeskie, ukraińskie, żydowskie i oczywiście polskie. Wpływ na kształt miasta mieli nawet przez krótki czas Francuzi, którzy rozebrali okalające fortyfikacje, co pozwoliło na przestrzenny rozwój dzisiejszej stolicy Dolnego Śląska. Przez stulecia wszyscy zarządcy, mieszkańcy i przyjezdni pozostawili po sobie trwały ślad na strukturze Wrocławia. Zapraszamy do poczytania o najpopularniejszych atrakcjach tego pięknego miasta.

1. Hala Stulecia

Otwarta w 1913 roku dla uczczenia setnej rocznicy zwycięstwa VI koalicji antyfrancuskiej w „Bitwie Narodów” pod Lipskiem. Konstrukcję zaprojektował słynny niemiecki urbanista Max Berg. Jest wysoka na 42 m, a kopuła ma rozpiętość 65 m. Główna sala widowiskowa mieści do 10 tys. osób. Dzięki temu stanowi idealne miejsce do organizacji wystaw, konferencji, koncertów oraz wielu innych wydarzeń. W 2006 roku Hala Stulecia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ogromne walory estetyczne oraz użytkowe sprawiły, że stała się prawdziwą wizytówką Wrocławia.

2. Pergola

Jest elementem Wystawy Stulecia z 1913 roku i powstała właśnie na tę okazję wraz z Halą Stulecia. Zaprojektował ją Hans Poelzig. Konstrukcja ciągnie się na 640 metrów, posiada półeliptyczny sztuczny staw i 750 kolumn. To wszystko robi wrażenie, przez co stało się jednym z najchętniej uczęszczanych miejsc zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. W trakcie sezonu wiosenno-letniego na Pergoli działa fontanna multimedialna. Pokazy można oglądać codziennie!

3. Panorama Racławicka

Pracę nad malowidłem podjęło wielu uznanych artystów, m.in. Wojciech Kossak, Włodzimierz Tetmajer czy Teodor Axentowicz. Jego pomysłodawcą był zaś Jan Styka, który zamierzał upamiętnić zwycięską bitwę polskich powstańców pod dowództwem Tadeusza Kościuszki z carskimi wojskami podczas insurekcji kościuszkowskiej w 1794 r. Pierwotnie panorama zdobiła specjalnie wybudowaną dla niej rotundę we lwowskim Parku Stryjskim. Po II wojnie światowej trafiła do Wrocławia. Dziś można cieszyć się Panoramą Racławicką w całej jej okazałości dzięki nowoczesnemu budynkowi muzeum.

4. Dzielnica Czterech Wyznań

Co prawda jest dzielnicą tylko z nazwy, ale nie odbiera to wcale jej uroku. Na obszarze wewnątrz ulic św. Mikołaja, Kazimierza Wielkiego, Pawła Włodkowica i św. Antoniego znajduje się wiele zabytków architektury sakralnej: synagoga Pod Białym Bocianem, prawosławny sobór Narodzenia Przenajświętszej Bogurodzicy, kościół ewangelicko-augsburski pw. Opatrzności Bożej oraz kościół rzymskokatolicki pw. św. Antoniego z Padwy. Na początku drugiego millenium świątynie połączone zostały ścieżką kulturową, a pod koniec 2012 roku odsłonięto Kryształową Planetę, czyli rzeźbę Ewy Rossano, wrocławskiej artystki. Na terenie Dzielnicy Czterech Wyznań odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych oraz edukacyjnych, które czynią ją aktywnym centrum kulturotwórczym miasta.

W trakcie zwiedzania lokalnych zabytków warto też rozejrzeć się za wszędobylskimi krasnoludkami wrocławskimi. Jest ich blisko 400, więc znalezienie wszystkich podczas jednej wizyty w mieście graniczy z cudem. Jednak wizytacja najciekawszych punktów Wrocławia gwarantuje zobaczenie przynajmniej części z nich.

Hostele w centrum Wrocławia są bardzo dobrym pomysłem, jeśli zamierzasz zobaczyć wszystkie opisane powyżej zabytki. Znajdują się one w pobliżu rynku lub na jego obrzeżach. Dzięki świetnej lokalizacji można łatwo zaplanować ciekawą trasę!