hotel czy hostel - oczekiwania - wady i zalety

Hotel czy Hostel? Oczekiwania, zalety i wady

Jedną z najważniejszych kwestii w przypadku planowania dłuższego wyjazdu jest podjęcie decyzji dotyczącej miejsca noclegu. Jeśli chodzi o turystykę miejską, w tym zakresie najczęściej musimy dokonać wyboru między hotelem a hostelem. Czym różnią się od siebie te obiekty i czego możemy spodziewać się po wizycie w każdym z nich? Jakie są wady oraz zalety rozwiązań?

Hotel a hostel

Podstawowa różnica między hostelem a hotelem objawia się już w samych przepisach regulujących funkcjonowanie obu typów obiektów. Właściciel tego pierwszego nie musi dysponować żadnymi koncesjami czy pozwoleniami. Jedyną kwestię, do której jest zobowiązany w świetle prawa, stanowią wymogi dotyczące bezpieczeństwa, tj. spełnianie norm sanitarnych, przeciwpożarowych oraz budowlanych. Fakt ten powoduje, że hostele są niejednolite pod względem zakresu oferowanych usług, rodzajów proponowanych pokoi oraz gwarantowanego standardu. W hotelach natomiast sytuacja wygląda zupełnie inaczej –wszystkie rządzą się tymi samymi prawami. Jedyne różnice mogą wynikać wyłącznie z poziomu ekskluzywności miejsca.

W hostelach należy nastawiać się przede wszystkim na niższe ceny niż w hotelach. Z drugiej strony zapewniają one niższy poziom prywatności. Placówki tego typu zapewniają zwykłe noclegi w pomieszczeniach współdzielonych z innymi gośćmi lub pojedyncze/podwójne pokoje ze wspólną łazienką na korytarzu. Oczywiście, nie jest to żadna reguła, ponieważ w hostelach nierzadko można wynająć także odrębny pokój z własną łazienką, jednak nie jest to standard zapewniany w każdym obiekcie tego rodzaju.

Tanie hostele w centrum Wrocławia czy jakiegokolwiek innego dużego miasta, poza niskimi kosztami noclegu, przyciągają turystów z jeszcze jednego powodu. Gwarantują świetną okazję do tego, aby zawrzeć nowe znajomości i uatrakcyjnić swój wypoczynek. Odznaczają się ciepłą i przytulną atmosferą, która po kilku dniach aklimatyzacji pozwala poczuć się niemal jak w domu. Są mniejsze od hoteli, bardziej kameralne, a w ramach rozrywki oferują w większości wspólne sale wypoczynkowe, gdzie lokatorzy zapoznają się ze sobą i nierzadko zawierają przyjaźnie.

Dla kogo hostel, dla kogo hotel?

Z usług hoteli korzystają w dużej mierze osoby odbywające podróże służbowe, związane ze szkoleniami, konferencjami czy targami. Hostele natomiast świetnie sprawdzają się w przypadku ludzi nastawionych na rozrywkę, poznawanie kultury czy klimatu danego miejsca. Spośród ich gości można wyróżnić m.in. uczestników koncertów, festiwali i wydarzeń kulturalnych, studentów lub po prostu podróżników, ceniących niezależność, swobodę i mobilność. Z tego też powodu hostele we Wrocławiu zlokalizowane są najczęściej w centrum miasta lub w okolicach najbardziej interesujących punktów turystycznych.

Przygodę z hostelem może rozpocząć właściwie każdy. Jeśli jesteśmy mocno przywiązani do naszej prywatności, na początek można zacząć od rezerwacji pokoju jednoosobowego lub dwuosobowego. Dzięki temu – bez nadwyrężania naszej strefy komfortu – na własnej skórze przekonamy się o zaletach płynących z obcowania z ludźmi pochodzącymi z najróżniejszych zakątków świata podczas codziennych, zwyczajnych czynności.