Osoby planujące wycieczkę turystyczną po Wrocławiu koniecznie powinny udać się na zwiedzanie Hali Stulecia. Nie bez powodu obiekt ten jest nazywany Perłą Wrocławskiego Modernizmu. To duża, charakterystyczna konstrukcja, w której mogą pomieścić się setki wystawców oraz zwiedzających. Od kilkunastu lat stanowi ona obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Warto zagłębić się w historię Hali Stulecia, a także prześledzić najbardziej istotne wydarzenia oraz uroczystości, które w ciągu wieku odbywały się na jej terenie.
Powstanie Hali Stulecia i jej dalsze losy
Hala Stulecia została zaprojektowana przez architekta oraz miejskiego radcę budowlanego Maxa Berga i wzniesiona w latach 1911-1913 jako odpowiedź na potrzebę stworzenia stałego obszaru rekreacyjno-wystawienniczego. Do budowy użyto materiałów najwyższej jakości: specjalnego cementu do produkcji betonu z cementowni Silesia, granitu strzegomskiego, drewna żelazowego z Australii, a także przetestowanej pod kątem łamliwości stali walcowanej. Projekt został określony mianem wizjonerskiego – w momencie ukończenia budowy kopuła Hali Stulecia o rozpiętości 65 m była największą na świecie.
Otwarcie Hali Stulecia oraz jej Terenów Wystawowych odbyło się 20 maja 1913 roku. Towarzyszył mu występ ponad sześćsetosobowego chóru. W jej wnętrzu zorganizowano Wystawę Stulecia upamiętniającą setną rocznicę pokonania Napoleona pod Lipskiem. Podczas niej zaprezentowano historię i dorobek kulturalny Śląska, ukazując epokę i życie codzienne w okresie wojen napoleońskich.
Wśród kolejnych ważnych historycznie wydarzeń w Hali Stulecia warto wymienić Światowy Kongres Intelektualistów w Obronie Pokoju (1948 r.). Wzięło w nim udział około 400 pisarzy, artystów oraz naukowców z 46 różnych krajów, m.in. Pablo Picasso, Zofia Nałkowska czy Michaił Szołochow. Kongres organizowano równolegle z Wystawą Ziem Odzyskanych – ogromną ekspozycją ukazującą sukcesy władz na terytoriach odzyskanych po II Wojnie Światowej.
Nie sposób nie wspomnieć znamienitych osobistości, które gościły w Hali Stulecia. 31 maja 1997 roku podczas Szóstej Pielgrzymki Ojca Świętego do Polski w obiekcie zjawił się Jan Paweł II. Powitało go wówczas dziesięć tysięcy wiernych z ponad 70 krajów. Z kolei we wrześniu 2010 roku Halę Stulecia odwiedził przywódca Tybetu i dalajlama, Jego Świątobliwość XIV Tenzing Gjatso. Wygłosił w niej wykład, którego słuchaczami było blisko 5 tysięcy osób.
Wpisanie Hali Stulecia na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wychowania, Nauki i Kultury (w skrócie UNESCO) w 2006 roku wpisała Halę Stulecia na Listę światowego Dziedzictwa. Tym samym budowla uzupełniła listę 14 podobnych wpisów obejmujących 28 miejsc w Polsce. Od tamtej pory w obiekcie przeprowadzono liczne prace remontowe przywracające mu dawną świetność. To kolejny powód dla turystów wynajmujących hostele we Wrocławiu, by w swoim planie zwiedzania uwzględnili Halę Stulecia.